Hlavné menu
Správy
Turistika : Výstup na Kriváň
Posted by Diego on 18-09-2009 14:00:00 (3345 reads) News by the same author

Open in new windowVýstup na Kriváň (2495 m.n.m)
Termín: 09.10.2009
TRASA: Tri studničky - pod Kriváňom - Kriváň - pod Kriváňom - Jamské pleso - a späť na Tri studničky 6 hod)
Časový rozvrh: Tri studničky - pod Kriváňom 2 1/2 hod. - Kriváň 1/2 hod. - pod Kriváňom 1/2 hod. - Jamské pleso 1 1/2 hod. - Tri studničky 1 hod. Viac informácií najdete ďalej.
Mobil na ubytovanie rezervované:
chatárku: p. Štanzelová, mobil 0903987628.

Túru začíname z Troch studničiek, kde ju aj ukončíme. Podľa smerovníka by sme mali zdolať Kriváň za 3,5 hodiny. Od smerovníka kráčame krátky úsek aj po Tatranskej magistrále, ďalej zeleno značkovanom turistickom chodníku. Nevyhneme sa ani úseku poznačenému veternou kalamitou spred dvoch rokov. V tejto časti, na Grúniku, sa nachádza pomník venovaný kpt. Štefanovi Morávkovi a aj odbočka k partizánskemu bunkru. Prechádzame ihličnatým lesom a čoskoro vstupujeme do pásma kosodreviny. Konečne sa pred nami rysuje nejaký kopec. Podľa mapy je to Kopa (1773 m).
Konečne vnímame aj vzdialenejšie oblasti než je Cesta slobody a výrazná stavba hotela Permon v Podbanskom. Na západe blízke Liptovské kopy a aj náznaky vzdialenejších Západných Tatier a pod nimi Liptovská Mara. Blížime sa k hornej hranici kosodreviny a pred nami sa napokon začína rysovať silueta Kriváňa.
Stúpame pozdĺž Krivánskeho žľabu. Na jeho dne je vidieť stopy po činnosti Belianskeho potoka, ktorý je však v tomto čase úplne vyschnutý. Oproti nám, sa črtá turistický chodník vedúci na Kriváň zo Štrbského Plesa (1355 m) cez Jamské pleso (1447 m). Z nášho chodníka vedie krátka odbočka smerom k Vyšnej Priehybe (1982 m), odkiaľ je pekný výhľad na Kôprovskú dolinu.
Pokračujeme po nie vždy ideálne značenom chodníku smerom k rázcestiu v Krivánskom žľabe (2120 m), kde náš chodník končí a spája sa s modro značeným chodníkom z Jamského plesa. Hoci smerovník jasne vytyčuje záverečnú trasu výstupu smerom na chrbát, na Malý Kriváň (2334 m), nedá sa prehliadnuť staršia, tiež modro značená, ale zato suťovitejšia trasa ponad koryto Belianskeho potoka. Držíme sa nového značenia, podľa ktorého je náš cieľ vzdialený 45 minút cesty (hoci na mapách sa uvádza 30 min, čo asi platilo pre starší chodník).
Po prudšom výstupe na Malý Kriváň vidíme už aj od nás východnejšie ležiace časti Vysokých Tatier. Vo víchricou „vykosenom“ páse sa trblietajúce Jamské a v opare ležiace Štrbské pleso. Nasleduje zub Predného Soliska (2093 m) a s ním celý hrebeň Solísk. Pod nami sa zelení Krivánske Zelené pleso (2012 m) a vedľa neho učupené Malé pliesko.
Východný obzor vypĺňa masív Končistej (2537 m) a Gerlachovského štítu (2655 m). Pred nami sa doslova belie vychodený chodník na vrchol, na ktorom už odtiaľto vidieť vrcholový dvojkríž. Mierne klesáme do Daxnerovho sedla a z neho nás čaká záverečná pasáž výstupu. Tu sa stretáva starý chodník s novo značeným chodníkom.Krátka poznámka k výstupu: Charakter turistického chodníka od rázcestia v Krivánskom žľabe až po samotný vrchol si vyžaduje určitú znalosť pohybu po skalách. Miestami je terén značne exponovaný, zvlášť keď chodník prechádza cez hladké skalné platne. V nepriaznivých poveternostných podmienkach je potrebné v tomto úseku zvýšiť opatrnosť.
Na juhu dominuje Kráľova hoľa, ďumbierska časť Nízkych Tatier sa stráca v oblakoch. Na severe vidíme len dolinu Nefcerky s Terianskymi plesami. Zdržujeme sa čítaním tabuliek na novom kríži (z roku 2003) a na blízkych balvanoch.
Zostupujeme naspäť k rázcestiu v Krivánskom žľabe, tentokrát sme sa rozhodli pre kratšiu alternatívu po staršom chodníku. Práve tento úsek vytvára na krivánskom “nose“ charakteristickú „jazvu“, ktorú možno spozorovať už z diaľky. Po ceste k rázcestiu míňame medzi skalami pohodený starý kríž. Cesta dole nám ubieha pomaly, zdá sa nám dlhšia ako samotný výstup.

Výstup na Kriváň je možné absolvovať aj zo Štrbského plesa. Takto sa dá ušetriť 200 výškových metrov. Trasa vedie po červeno značenej Tatranskej magistrále na Jamské pleso, odkiaľ začína samotný výstup po modro značenom turistickom chodníku. Obe trasy, z Jamského plesa ako aj z Troch
studničiek, sú v čase od 1.11. do 15.6. uzavreté.


Pohoria Vysoké Tatry
Nadmorská výška
max: 2494 m n. m.
min: 1140 m n. m.
Prevýšenia
stúpanie: 1435 m
klesanie: 1435 m
Náročnosť 3
Vzdialenosť 12 km
Počet dní 1
Voda Tri studničky

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.