Hlavné menu
Správy
Sailing : Sailing_2014
Posted by Diego on 20-08-2014 16:30:00 (663 reads) News by the same author

V nedeľu 17.08.2014 poobede sme konečne dorazili do Mariny San Giorgio di Nogaro. Našli sme ju pomerne ľahko. Do San Giorgia je to z Bratislavy niečo okolo 600km, čo je skutočne najbližšia marína. Takmer cela cesta vedie po diaľnici. Náš skippper nás nalodil a hneď sme aj vyplávali okúpať sa na otvorenom mori. Marína je vlastne umiestnená v ústi rieky, ktorá začína lagúnou cca. 8 nm od Jadranského mora. Večer sme ešte skočili do mesta na dobrú talinsku pizu a oslávili sme nalodenie.
V Pondelok ráno sme vyplávali. Na mori sme rozvinuli všetky plachty a za priaznivého pravo-bočného vetra sme plachtili až takmer do Pirane. Okolo 18:30 hod. sme prirazili na mestské mólo mestečka Piran Slovinsko. Skočili sme sa po horúcom dni schladiť na miestu pláž a potom sme povečerali bohatú, naozaj bohatú, večeru v reštaurácií blízko pláže. Grapa zdolal nakoniec ešte 5 grap (miestna pálenka) a bol vymaľovaný ako obraz od Michelangela. V ten večer sme sa vrátili na loď niečo po polnoci.


Na druhý deň sme sa zobudili trocha neskôr, a keďže trocha poprchávalo zvolili sme radšej prehliadku mesta Piran. Vedeli sme, že sa musíme precliť v neďalekom mestečku Novigrad už v Chorvatsku, a tak sme do Novigradu dorazili okolo 21:00 hod. Ráno v Novigrade sa ukázalo byť lepším ako sa zdálo a tak sme si zašli na miestnú pláž zahrať beachvolejbal. Po obede sa na oblohe objavili už aj búrkové mraky. Vyplávali sme s úmyslom skryť sa niekde v maríne Vrsar. Do maríny Vrsar sme dorazili okolo 19:00 hod. ale odpoveď v rádiu "We are sorry but marina is complelty full" nás nepotešila. Nakoniec sme chtiac nechtiac zakotvili v neďalekom zálive pri Limskom kanáli. Asi o druhej hodine ráno sa zmenil smer vetra a južný vietor zosilnel natoľko, že sne začali ťahať kotvu. Rýchlo sme vytiahli kotvu a vyplávali sme na šíre more, aby sme sa vyhli stroskotaniu na neďalekých skalách. More bolo divoké a vlny obrovské. Schovali sme sa nakoniec v Limskom kanáli a plávali sme oproti búrke na konci kanála. Tam sme sa otočili a z pokľudnej hladiny kanálu sme opäť vyplávali do rozbúrených vĺn na otvorený Jadran. Skiper skonštatoval, že bude lepšie sa schovať v kanáli a tak sme tu plávali hore dole až do skorého rána, kedy sa vietor utíšil. Unavení a nevyspatí sme nakoniec opäť zakotvili v zálive. Keď sme sa trocha vyspali vytiahli sme kotvu a nakoniec sme prirazili na mestské mólo v Rovinj ako skúsení jachtári za potlesku divákov na móle. To už bolo krásne slnečné popoludnie. Tu sme nakoniec zostali až do ďalšieho neskorého popoludnia. Rovinj je skutočne krásne mestečko. Priamo pri mestskom móle je výborná predajňa rýb, pršutu a dobrého vína. Na neďalekom ostrove sv. Kataríny je krásny dovolenkový rezort. Okolo 16:00 hod. sme vytiahli dingiho na palubu a odrazili sme smerom na Veneziu. Čakala nás nočná plavba naprieč Jadranským morom.
V Sobotu ráno sme boli pred Benátkami. Teda trafiť sa po kanále za hmly a dažďa na kotvisko pri Punta della salute, teda klobúk dole. Začalo sa zložité priväzovanie lode na sústavu kolov v lagúne. Nakoniec sme za ukotvili medzi tri (pôvodne sme chceli štyri) koly. Unavení z nočnej plavby a premočení z dažďa sme konečne mohli zaľahnúť. Okolo 11:00 hod. sme s nedočkavosťou vidieť Veneziu, dali dole dingiho, nahodili sme motor a vyrazili sme na plavbu cez Grand kanál do priľahlých kanálov. Neustály dážď nám však kazil príjemnú plavbu po páchnucich kanáloch. Poniektorí sa vrátili na loď ale mládež pokračovala v prehliadke Benátok napriek dažďu. Aso okolo 17:00 hod. nakoniec vykuklo aj slniečko a tak sme si mohli vychutnať návštevu Benátok, aj krásnom počasí. Prirazili sme na dinghym na mole a pešo sme sa túlali po Venezi až do neskorých nočných hodín. Námestie Marka Póla je v noci nádherné, plné ľudí a hudby. Cestou na loď sme niekde stratili Pištu. Trochu zablúdil ale za pomoci miestnych sa nakoniec nešiel. Skoro ráno asi o 04:00 hod. sme odviazali Štefánika a vyplávali sme kanálom smer San Giorgio. Museli sme sa aj tak vyhýbať obrovským výletným lodiam stokrát väčším ako bola naša jachta. Na otvorenom mori, zálive Venezia, sme sa úspešne vyhli plytčinám a okolo Bibione a Lignana sme vplávali do lagúny smerom na porto San Giorgio di Nogaro. Do prístavu sme dorazili okolo 14:00 hod. Vylodili sme sa a hurá domov do Bratislavy.

Naplávané 224 nm.
Nedeľa 17.08.2014 San Giorgio di Nogaro - nalodenie
Pondelok 18.08.2016 San Giorgio di Nogaro - Piran
Utorok 19.08.2016 Piran - Novigrad
Streda 20.08.2016 Novigrad - Vrsar
Štvrtok 21.08. Vrsar - Rovinj
Piarok 22.08.2016 Rovinj - Vnezia
Sobota 23.08.2016 Venezia
Nedeľa 24.08.2016 Venezia - San Giorgio di Nogaro - vylodenie


Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.