Hlavné menu
Správy
Splav divokej vody : 2016.09.10 Salza
Posted by Diego on 31-08-2016 09:00:00 (1035 reads) News by the same author

Na pomerne dĺho plánovanú akciu na rieku Salza v Rakúskych Alpách sme nakoniec vyrazili z Bratislavy v piatok 09.09.2016 o 14:00 hod. po necelých 300km, sme sa ešte zastavili v Gams bei Hieflau aby sme si pozreli Nothklamm. Zaujímavý je najmä mlyn na výrobu gulí "Steinkugelmuhle". A večer sme už grilovali v kempe "Mooswirt". Janka, Zoli a Jarda ešte počkali na skupinu z ČR, krorí dorazili do kempu až po 23:00 hod. Ráno sme sa zobudili do krásneho slnečného rána. Odviezli sme sa na štart splavu rieky Salza. Nafúkali sme baraky, obliekli sme neoprény, nafasovali sme prilby a po krátkej inštruktáži sme vyrazili. Splav sme začínali niekde pri Reiterreith(je to prvé nástupné miesto za Wildalpenom,). Prvé tažšie úseky, kde sme sa vykúpali po prvý krát, boli na slalomke vo Wildalpene (Campingplatz Wildalpen). Prvú prestávku sme si dali okolo obeda na Fachwerk (sútok Salzy s Lassingom). Tu sme si pretiahli stuhnuté svalstvo, trochu sme popresušovali zmoknuté oblečenie a svorne v medvedej svorke sme sa podelili o jedno Salzou chladené pivko.


Po krátkom odpočinku sme opäť plní nadšenia spustili baraky na vodu aby sme sa v chladných vodách Salzy okúpali ešte niekoľko krát. Na ďalšej zastávke v Stucklersteg (zas tomu tak nikto nehovorí, to je proste lávka k Wasserlochklamm) sme pozreli ako odvážny medveď Jarda skočil z mostíku do dravého prúdu rieky Salzy. Ja s Palim ste ukončili náš splav Salzy v nasledujúcom nástupnom/výstupnom bode v Erzhalden. (aj tento názov v našich končinách nikto nepoužíva, všetci to poznáme ako Schody). Naložili sme naše lode na auto a odviezli sme sa do kempu v Saggraben, aby sme pri chladenom pivku počkali na vytrvalcov, ktorí to ešte dali po prúde rieky. Asi po hodinke dozarila cela naša výprava, unavení a mokrí. Koniec koncov sa na konci splavu všetci svorne vykúpali. Do kempu sme sa vrátili niečo okolo 20:00 hod. Večer sa pretiahol do neskorej noci pri grilovaní a posedení pri ohni.
Vodočet ukazoval cca 160 cm, čo už je v súčasnosti oficiálne pod hranicou malej vody, ale z nášho vodáckeho pohľadu to bola pekná voda a Salza sa jazdí aj za podstatne nižších stavov.
Ráno sme pre zmenu vyrazili na rieku Enns. Už v autobuse, keď sme prechádzali okolo úseku Gesäuse na rieke Enns nám Slon radil okolo ktorej skaly vpravo či vľavo by sa to malo pádlovať. Autobus zastal a my sme pomaly vyliezali von. Tak to ja nedám. Myslel som si v duchu a pozeral som na môjho kormidelníka Palčiho. Potom sa Slon zrazu rozosmial a priznal, že to nám iba chcel zdvihnúť hladinu adrenalínu. Videli sme aspoň z brehu Gesäuse - extrémne ťažký úsek rieky Enns. Nasadli sme opäť do busu a zviezli sme trocha nižšie. Miesto, kde sme začínali splav asi nemá nejaký špecifický názov, skrátka je to Gstatterborebstrecke,nástup pod ostrovom, podľa mestečka pri ktorom sme nakoniec končili. Inak sa nastupuje hneď pod Gesäuse pod železničným mostom, to je tá časť, čo išiel Kuba s Martinou. Úsek nižšie, na ktorý sme pozerali z autobusu (zasekaný tými veľkými balvanmi v rieke) sa volá Kummerbruckenstrecke. Aj keď sme sa tentokrát už nekúpali, silu rieky Enns bolo cítiť pod každou barakou. Aj tu sme mali asi dva krát namále ale nedali sme sa perejam. Cestou po rieke sme zastavili, aby sme si vybehli do kaňonu Bruckgraben. Skutočne krásny kaňon. Diky Slon.
Vodný stav sme mali niečo medzi 340-350 cm, čo je považované za malú vodu.


Kaňon Bruckgraben na rieke Enns 2016-uputavka from Olap Aksuaz on Vimeo.
Cardove 30min. video zo splavu Salzy

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.

Poster Thread
Diego
Posted: 2016/9/13 16:10  Updated: 2016/9/14 9:42
Webmaster
Joined: 2009/2/23
From:
Posts: 2701
 Re: Salza
Viac fotiek a nejaké tie videa sú na Google+. Ak by ste ale chceli fotky poslať, stiahnuť dajte vedieť na "info@moje-stranky.eu"

"Keďže nemôžem pridávať komentáre pod článok, dôrazne protestujem touto cestou - na záver Salzy sa nekúpali všetci, svorne sa kúpali len Baraky. Osadenstvo plastových lodí na ten masaker s údivom a pobavením hľadelo zvrchu, aby potom inkriminované miesto preskákalo správnou cestou bez jediného plaváčka... :) Teda okrem Kuba, ktorý v tej chvíli viedol a tak mal túto zábavičku už v priamom prenose zdola."
dodáva Janka

Ja stále robím na akčných zostrihoch z plavby-v originály vynikajúca kvalita s priezračnou vodou.
Pavel