Hlavné menu
Správy
Turistika : Ako sme zdolali Kriváň
Posted by Vlado on 02-11-2010 23:30:00 (1698 reads) News by the same author

Kriváň (2494 m n.v.) národný symbol Slovákov, je osobitý svojím vzhľadom a výhľadom len pri dobrom počasí. Relatívne je dobre dostupný z dvoch strán z Podbanského od Troch studničiek a od Štrbského plesa. Prevýšenie od Troch studničiek je vyše 1 100 m.


Nakoľko som Krivaň mal už za sebou, bol navrhnutý do plánu nášho turistického oddielu starých medveďov ako cieľ výstupu. Prvý termín nám nevyšiel pre počasie. Ale na druhý krát sa na nás usmialo šťastie a termín nám vyšiel. Tlaková výš nad Poľskom zasahovala aj nad Slovensko.
Roger takto videl začiatok. Vo štvrtok ráno o 9,00 hodine za krásneho počasia sme vyrazili vzhúru. Zato zlyhal navigátor Kochan, ktorý sa uvelebil na prednom sedadle nášho BMW alebo BVP (bojové vozidlo pracháčov), pod zámienkou, že on už to pozná. Najprv nám vybral okružnú cestu po diaľnici z Tatranskej Štrby na Tri Studničky, čo znamenalo oneskorenie nástupu na pochod o hodinu, ale za to sme mohli vnímať západnú panorámu Kriváňa.
Pri Troch studničkách sme objavili dve kobiety (polské mačky). Z nich Maja mala šlapky ako by išla na pláž. Vysvetlenie bolo jednoduché, predtým mala nesprávnu obuv a výsledok - pľuzgiere. Zato sme nestretávali až tak veľa bratov Čechov. Cesta viedla stále strmo nahor a menilo sa jej podložie od lesnej cesty, po skalnatý chodník až po skalolezectvo pod úpätím Kriváňa. Vo vyššie položených polohách zostali snehové jazyky po druhom snežení ktoré sa vynímali ako biele šále neviest hôr. Nám však s pribúdajúcim časom bolo stále teplejšie. Roger dohliadal aj na estetickú stránku oblečenia našej výpravy a prejavil nevôľu nad bielym tielkom, ktoré na úradnickej kostre ukazoval Kochan. John mal nové topánky čo patrične Roger ocenil, no najmä preto, že nemal na sebe negustióznu flanelovú košelu, ktorú neváhal nosiť aj na lyžovačkách. Šakal aj Paul boli ako obyčajne IN.
Open in new windowRoger takto popisuje svoj útok na horu Kriváň. Chlapci pomaly odpadávali a tak som hore vyliezol s 15 minutovým náskokom sám.
V tej vrcholovej partii sa lezie ako horolezci, pomocou troch bodov, ale najlepšie po štyroch. Ale po vylezení a pohľade dolu na tú krásu pod sebou to bol nádherný pocit. A potom, keď došli priatelia, ktorých mám naozaj rád, sa to zmenilo na ozajstnú radosť. No a všetko to bolo znásobené nádherným počasím. Teplo, bezvetrie, dohľadnosť do nekonečna.
Kochan však bol pripravený na túto svätú chvíľu, vytiahol slovenskú zástavu a pripevnil ju na palicu (track stick). Vlajka veselo viala a vytvorila eufóriu najmä pri speve slovenskej hymny. Pre ostatných prítomných na vrchole to bol neobyčajný zážitok a tak cvakali spúšte fotoaparátov. No a na počudovanie prišla aj Poľka Maja v šlapkách. Ďalší šok bol horolezec írsky seter, přímo z Prahy. To však bolo na hranici podania trestného oznámenia pre týranie ľudí. Ešte Jožko Kubáni nám chýbal.
Zostup dole býva ako v živote - ťažší. Napriek tomu Roger objavil turistku Vierku, ktorej viditeľne učarovalo naše družstvo starých medveďov. Cestou dole sme v rámci vábenia medvedích samíc pustili Okolo Hradce, Přes spálenišťe, Slovenské mamičky a podobné hity. Žiaľ medvedičky - samičky i pre náš repertoár nemali pochopenie.
Cestu naspäť sme vybrali dlhšiu trasu na Štrbské Pleso, aby sme zmiernili zostup a nároky na svaly. Teplo a námaha nás poriadne vyžmýkali. Tak sme objavili divokú riavu a napili sa z nej ako sa na vysmädnutých medveďov patrí.
Komunikatívny Roger pristavoval okoloidúcich turistov, ktorý po zodpovedaní štandardných otázkach: kam idú, kde boli, číslo OP, ako sa volajú pokračovali ďalej. Stretol aj idúcich na horu , tých obdaril výčitkou, či nemajú Krista v sebe ísť tak neskoro proti noci.
My sme dorazili na parkovisko k BVP o pol siedmej už za zmrákania ale šťastní a plný dojmov.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.

Poster Thread
Joenew
Posted: 2010/12/6 14:57  Updated: 2013/1/2 16:52
Moderator
Joined: 2009/7/16
From:
Posts: 11
 Re: Ako sme zdolali Kriváň
Kua Vlado, az dnes som sa dostal k tomu aby som si precital tvoj excelentny komentar k vystupu na tu Krivanu, napsal si to supeeeeeer ...
Ber to tak, ze dostavas pochvalu pred nastupenou jednotkou vsetkych starych medvedov. Ako vyraz vdaky a uznania ti radi zvlazime zlatym mokom cely traviaci trakt pri najblizsom spolocnom stretnuti - potvrdil to sam pokladnik TOSM - John.

Jozin