Hlavné menu
Správy
Turistika : Výstup na rysy - 14. - 16.X.2011
Posted by Diego on 26-09-2011 13:50:00 (2027 reads) News by the same author


Septembrový výstup na Rysy
Termín: 15.10.2011 za predpokladu priaznivého počasia
Pohorie: Vysoké Tatry
Nadmorská výška
-min: 1510 m n. m. Chata pri popradskom plese - Štart tury
-max: 2499 m n. m. Rysy Dosiahnutie vrchola
Prevýšenia
-stúpanie: 1011m -klesanie: 1011m
Vzdialenosť: 11,6 km - Čas túry: 4,46 hod.
Obtiažnosť: Túra je vzhľadom na štart z Chaty pri Popradskom plese časovo nenáročná, avšak svojím výškovým prevyšením najmä v závere výstupu náročná. Vzhľadom na čerstvo napádaný sneh doporučujeme teplejšiu výstroj, mačky a cepiny.
Rysy predstavujú akúsi magickú métu medzi turistickými cieľmi na našom území. S nadmorskou výškou 2 499 m ide totiž o najvyšší slovenský vrchol prístupný bez horského vodcu. Jeho pokorenie láka množstvo ľudí, avšak výstup patrí k tým náročnejším a namáhavejším. Kto ho napriek tomu zvládne, za pekného počasia ho čaká odmena v podobe neopísateľného výhľadu a pocitu víťazstva samého nad sebou.
Popradské pleso
(1 494 m.n.m.) História chaty pri Popradskom plese siaha až do roku 1879, kedy stála na tom istom mieste chata postavená Uhorským karpatským spolkom. Táto však vyhorela. Neskôr vyhorela aj druhá chata v poradí, tretia bola zbúraná kvôli nedostačujúcej kapacite a štvrtú opäť zničil požiar. Súčasná chata je teda až piata v poradí. Postavená je podľa návrhu L. Bauera a F. Čapku a je inšpirovaná ľudovou architektúrou. Štítová strecha pokrytá šindľom a vikiermi zapadá do okolitej panorámy vysokohorských štítov a celkovo pôsobí mimoriadne prívetivo.

Popis trasy

-Od Popradského plesa stúpame Mengusovskou dolinou po modrej turistickej značke.
-Po približne pol hodine cesty dorazíme k rázcestiu, kde odbočíme na červenú značku a stúpanie začne byť ešte strmšie. Postupne prechádzame pásmom kosodreviny, až nás naraz začnú obklopovať samé skaly. Pookriatie a nové sily nám dodá pohľad na Žabie plesá. Ide o sústavu troch plies – Malé Žabie pleso, Veľké Žabie pleso a najmenšie Vyšné Žabie pleso, ktoré už svojou nadmorskou výškou prekonáva hranicu 2000 metrov nad morom. Nás však čaká na vrchol ešte ďalších 500 výškových metrov, takže pokračujeme v namáhavom výstupe. Je bežné, že v tienistých miestach sa aj uprostred leta nachádzajú zvyšky snehu.
Chata pod Rysmi
O chvíľu sa nám naskytá pohľad na Žabie plesá z vtáčej perspektívy. Dostávame sa bližšie pod hrdo sa týčiaci štít Vysoká (2 547 m.n.m.) a po skalnatom teréne sa blížime k ďalšiemu význačnému bodu na ceste – k Chate pod Rysmi. Ešte pred tým nás však víta drevená tabuľa informujúca o vstupe na územie Slobodného kráľovstva Rysy so symbolickou bránou.
Chata pod Rysmi je najvyššie položená chata na Slovensku, stojí v nadmorskej výške 2 250 metrov. V letnej sezóne ponúka ako možnosť občerstvenia, tak i prenocovania. Tvrdé tatranské podmienky k nej neboli zhovievavé, bola viackrát zničená kamennými i snehovými lavínami. Jej obetavému chatárovi Viktorovi Beránkovi sa ju však vždy podarilo opraviť a sprevádzkovať.
Dostávame sme sa do záverečnej fázy výstupu, čaká nás posledný úsek. Na vrchol to je od chaty približne hodina, ani nie kvôli vzdialenosti alebo prevýšeniu, ale kvôli náročnému terénu. Cesta sa už nedá nazvať chodníkom, ale lezením aj za pomoci rúk.
Rysy majú tri vrcholy - stredný, severozápadný a juhovýchodný. Severovýchodný vrchol tvorí peší hraničný prechod so susednou Poľskou republikou, pričom je zároveň najvyšším vrchom Poľska. Za pekného počasia tu býva zvvyčajne pomerne rušno, výstup na tento vrchol patrí naozaj k tým populárnejším. Ale niet sa čomu diviť, človek sa tu naozaj dostáva ďaleko od všetkých bežných starostí života a má možnosť si poriadne vyčistiť myšlienky.

Cesta späť je rovnako náročná ako výstup. Ide sa po rovnakej trase, takže človek vie, čo ho čaká. Ale nohy sú už unavené a preto si treba dávať veľký pozor aj naďalej.Iná trasa popísaná nižšie už nie je voľne prístupná, iba s vodcom. Tak teda nikedy inokedy.
Iná trasa, trochu náročnejšia, je ísť na rysy z opačnej strany, tj. z Popradského plesa (1500), pomerne stŕmym stúpaním na Sedlo pod Ostrvou (1986). (nemusíme až na Ostrvu). Ďalej potom na Tupu (2285), Končistú (2168) a na krásny Popradský ľadový štít (2583). Ďalej cez Romanov štít (2428), Ganok (2462) na Vyskú (2547).
Z Vysokej sa potom dá cez sedlo Váha (2333) isť na Rysy(2499) a späť cez sedlo Váha na Chatu pod rysmi.(2250). Ďalej na razcestie Nad Žabím potokom a na Chatu pri popradskom plese. To by sme si ale museli privstať. Musel by som to ešte prepočítať časovo. Výškovo je to celkom fajn, až na začiatočný výstup na hrebeň.
Ak by sme však nestíhali, dá sa prespať aj na Chate pod Rysmi.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.

Poster Thread
Diego
Posted: 2011/9/28 16:51  Updated: 2011/9/28 16:51
Webmaster
Joined: 2009/2/23
From:
Posts: 2701
 Re: Výstup na rysy
Chcel som naplánovať aj alternatívnu trasu, ale zistil som že táto trasa nie je v súčasnosti voľne prístupná, a tak som ju šupol len tak dole, keby niečo.

Poster Thread
Joenew
Posted: 2011/10/10 16:24  Updated: 2011/10/10 16:24
Moderator
Joined: 2009/7/16
From:
Posts: 11
 Re: Výstup na rysy
Caute medvede,
bohuzial sa potesenia vyhladu z Rysov tento rok nedockam, doma ma cakaju mohutne oslavy, takze cez vikend tiahnem na Prievidzu. Nie ze podcenite pripravu a nebodaj sa na vrchol nevygulate. Ocakavam zdolanie ciela, kopec fotiek a podrobnu spravu o vyprave.
Sportu zdar a turistike zvlast,
Jozin