Hlavné menu
Správy
Turistika : Zdolali sme Rysy na druhý pokus.
Posted by Diego on 17-10-2011 09:40:00 (1407 reads) News by the same author

Prečo až na druhý pokus? V Sobotu 15.10.2011 sme sa zobudili do zasneženého rána preloženého snehovou fujavicou. Napriek tomu sme sa vydali cestou na Rysy, veď nakoniec pri Popradskom plese to vyzeralo celkom fajn a dúdali sme že sa počasie zlepší. Na razsertí nad Žabím potokom, sme sa ale rodeliti, a tak Dodo s Palim vyrazili smerom na Hincovo pleso a Ja a Julom sme pokračovali smer Rysy. Počasie sa ale nezlepšovalo a fujavica silnela. Pri Žabích plesách sme videli len tak tak pred seba. Žabie plesa boli zamrznuté, a iba ten žabí princ na kameni sa nam smial.Miestami sme strácali orientáciu a zakufrovali sme. Pred stenou s raťazmi, bolo pomerne vaľa ľadových plôch a tak sme obuli mačky. Úspešne a bez ryzika sme zdolali úsek s reťazmi a po snehovom poli sme nakoniec dorazili do tepla na Chate pod Rysami.
Vypili sme more čaju, aj nejaký ten tatranský, než sme trocha obschli. Vonku bola kosa ako kosa. Výstup na Rysy sme pre nepriaznivé počasie vzdali a rozhodli sme sa pre návrat na Chatu pri Popradskom plese.
A že počasie bolo naozaj hnusné je vidieť aj na niektorých fotkách.
A čo naší kamaráti, dodo a Palči pri Hincovom plese? Tiež zapásili s nepriazňou počasia a veternou smtšťou. Cestou späť sme našli na rescesti nad Žabím potokom dohodnuté znamenie, že už tadiaľto šli na chatu.Tak sme sa aj my poponáhľali na večeru a nejaké to pivko. Večer sme zaspávali s nádejou, že ráno snaď bude počasie privetivejšie. Ale plná miska fazuľovo guľašovej polievky na večeru nám ešte dĺho nedovolila zaspať. Ale biologické teplo je predsa len teplo. A na chladnej izbe to trochu hrialo ale aj smrdelo.
Dodo nás skoro ráno budil, ba priam vyháńal z postelí. A mal prečo. Vonku bola krásna obloha bez mráčku a bez vetra. Tlaková výš konečne bola na požadovanej úrovni a to veštilo krásny deň. A veru bol. Čo dodať. Tentokrát sme rázne vykročili smer Rysy. Už sme vedeli kadiaľ ísť, aj ako dĺhho to trvá, a tak sme si mohli dopriať aj menšie prestávky na občerstvenie či fotografovanie. Len tak sme minuli ráycestie nad Žabím potokom a zastavili sme sa až na Žabích plesách, po necelej hodinke. Nad žabími plesami sme už boli v pásme, kde slniečko pripekalo a pekne nás hrialo. To sa potom krásne šľapalo. Hravo sme zdolali stenu s reťazmi, aj Dodo. Upútal nas menší ľadopad, tesne pod chatou pod Rysami. Majestátny Satan tienil slnečné luče a krásne štíhla Veľká kopka na druhej strane Mengusovskej doliny akoby nám ukázovala smer. Tu sa nám po prvykrát ukázali aj Rysy.Konečne sme dorazili na chatu pod Rysami. Samozrejme že sme nemohli nevidieť a niektorí aj nepoužiť najvyšie položenú kadibudku, s najkrajším výhľadom do Mengusovskej doliny so Žabími plesami a majestátnym Satanom. Krásny je tiež pohľad na Vysokú z chaty.

Nemal som ešte dostatok času na publikovanie fotiek z výstupu na Rysy, a bolo by škoda ich nevidieť a tak aspoň niečo z Palčiho prezentácie z Vimea, ďalej.

Tie naj foto z výstupu na Rysy-16.10.2011 from pavel on Vimeo.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.

Poster Thread
JuloO
Posted: 2011/10/24 21:43  Updated: 2011/10/24 21:43
Moderator
Joined: 2011/10/20
From:
Posts: 8
 Re: Zdolali sme Rysy na druhý pokus.
Bol som s touto partiou prvýkrát a bolo mi potešením byť na Rysoch práve s ňou. Už sa teším na turistické akcie budúceho roka.
JuloO