Hlavné menu
Správy
Turistika : Rysy 2011 - rady do života
Posted by Vlado on 07-11-2011 22:50:00 (914 reads) News by the same author

O našom októbrovom výstupe na Rysy sa popísalo dosť. Predostieram zopár vlastných skúseností.
Počasie : Rozhodujúci faktor. V sobotu bolo zimné počasie, padal drobný sneh a fúkal vietor. Pocitová teplota - 13 stupňov Celzia. Pred cestou som si pozrel predpovede SHMU a inostrancov. Amíci boli presnejší. Záruka pohody je tlaková výš čiže azúrová obloha.
Výstroj : V mojom prípade som podcenil potrebu protisnehových návlekov na nohy. Mal som iba turistické bavlnené návleky made in ČSSR ale bolo mi to prda platné ako, hovorí Szakaloš. Sneh sa mi dostal do topánok, roztopil sa a bolo.
Tekutiny : V zime je najlepší teplý čaj v termoske. Dodo s Palom mali minerálnu vodu v PET flaši ale v tej zime sa z nej nedokázali napiť.
Mačky : Ak ich nemáte, nemusíte si ich kupovať. Požičajú vám ich aj v niektorých športových obchodoch.
Spojenie : Nepômôžu dymové signály mobilných operátorov. Ak máte partiu, ktorá sa rozdeľuje je lepšie mať tzv. občianske rádiostanice (CB). My sme sme so Szakalošom a Julom za nepriaznivého počasia prišli na Chatu pod Rysmi, kde sme mohli prespať a ráno vyraziť na Pik Lenina. Pretože, že ale sme neboli dohodnutí s Dodom a Palom, ktorí išli chytať ryby na Hincove pleso, radšej sme sa vrátili na chatu na Popradskom plese.
Elektrina : Moje baterky v zimnom počasí vystavené chladu stratili kapacitu tak mi ani vtáčik nevyletel z foťáku. Rezervné baterie skontrolujte, dobite a v zime noste na teplom mieste. A na dôvažok, nie na všetkých horských chatách je automaticky prístupná zásuvka na 230V/50Hz pre možnosť dobíjanie betérií, či použitie ponorného variča na prípravu čaju.

Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Create a PDF from the article
The comments are owned by the poster. We aren't responsible for their content.