Hlavné menu
Správy
(1) 2 »
Turistika : 2021_06_19 Slovenský raj
Posted by Diego on 19-06-2021 20:30:00 (279 reads)


Kedy kde a ako asi doplnia účastníci.

Comments?
Turistika : Bystrický triatlon ala Lazy Bears
Posted by Diego on 12-08-2019 08:30:00 (1018 reads)

Konečne prišiel ten deň keď obloha bola azúrová, teplota prijateľná a pred nami voľný víkend. Po práci sme 9.8.2019 konečne vyrazili do Banskej Bystrice, aby sme poznali aj kraj náš hornatý. Paľo z hôr nám pripravil Bystrický triatlon ala Lazy Bears. Prvý deň sme skúsili via Ferraty na Skálke pri Kremnici, po obede sme si požičali e-byke a vyšľapli sme si to na Pustý hrad pri Zvolene.(cca.60km) V Nedeľu sme pre zmenu splavili divoký Hron od Lodenice na Mlynčoku až po fort Geronimo pri Vlkanovej.(cca.26km po vode). Ale pekne po poriadku. Do Banskej Bystrice sme dorazili niečo okolo 18:00 hod. Slávnostné uvítanie, ubytovanie a veselé popíjanie nasledovalo presne podľa plánu. V Sobotu ráno sme už o 08:00 hod. vyrážali z Banskej Bystrice smerom na Skalku pri Kremnici. Na Skalke sme si v Relax centre vyzdvihli ferratové sety a po cca, 300m sme dorazili k zostupovej mini ferrate k Tibetskému mostu. (dĺžka 80m výška nad terénom 40m). A už tu bolo návštevníkov viac ako dosť. Veď bola Sobota a ešte aj krásne počasie.

Read More... | 4123 bytes more | Comments?
Turistika : Zdolali sme Skriniarky
Posted by Diego on 17-06-2013 08:30:00 (1105 reads)

V Piatok 14.7.2013 sme sa konečne v plmom počte stretli na Šindľovci, v Roháčoch. Otvorili sme fľašu Tatranského čaju a naplánovali sme konečný smer našej túry cez Skriniarky. Ak by bol Palči ako inokedy postavil na stôl ešte fľašu Slivovice, ej veru by sa po nej len zaprášilo. Vedeli sme že nás ráno čaká dlha túra a tak chcel každy byť fit. Zvolili sme variantu výstupu do Banikovského sedla cez Adamcuľu okolo Rohačského vodopádu. Trocha sme zaváhali keď sme za Rohačským vodopádom zazreli ceduľu, s uzáverou chodníkov pre ochranu prírody, vrátane 15.7.2013. Tažké tmave mraky nad Banikovom neveštili tiež nič dobré. Ale ako hovoria bratia česi, keď som to už tak dávno naplánoval a keď už som tu, tož hybaj hore. Po pomerne zdĺhavom výstupe do Banikovského sedla, výstup na Pachoľa bol už naopak rýchly. Z vrcholu Pachoľaťa už bolo konečne vidieť celý hrabeň Skriniarok. Ani by som nepovedal, že aj zostup z Pachoľaťa do sedielka pred výstupom na Spálenú bude dramatický.

Read More... | 2832 bytes more | Comments?
Turistika : Skriniarky
Posted by Diego on 24-05-2013 13:30:00 (1779 reads)

Posmelený veľkým úspechom letného prechodu dĺhokánskym hrebeňom Nízkych Tatier, plánujem tentrokrát trochu kratšiu túru "Skriniarky". Kto sa pridá? Termín: 14.-16.Júna 2013
Predpokladaný príchod na Chatu Zverovka, v Piatok 14.Júna 2013 tak okolo 18:00 hod.
Prechod cez Skriniarky v Sobotu včasne zrána po trase podľa náčrtu. V Nedeľu oddychová túra okolo Rohačských plies a v poobedňajších hodínách návrat domov.Trasa je navrhnutá podľa hikeplanera, ale asi k nej bude nutné pripočítať nejakú lazy konštantu a samozrejme poučený z minulosti som prepočítal trasu ešte aj podľa mapy.


Ubytovaní budeme od Piatka 14.6.2013 do Nedele 16.6.2013 v Penzióne Šindľovec.
Objednal som jeden Apartmán "Ostrý Rohač" pre 4 osoby
a jednu dvojku "Osobitá".
Celkom teda pre 6 osob.
Cena je 16,00 Eur za osobu/noc vrátane raňajok v akcií.
K penziónu sa dá prísť autom. Je to cca. 5 min, chôdze k Zjazdovke, čo je náš vychodzí bod.
Viac najdete na http://www.sindlovec.sk/index.html

Read More... | 3592 bytes more | Comments?
Turistika : Letný prechod hrebeňom Nízkych Tatier Jún 2012
Posted by Diego on 25-06-2012 13:50:00 (2380 reads)

Konečne sa počasie zmenilo a predpoveď tlakovej výše naznačovala krásne počasie už od Piatka. Štvrtok večer sme dorazili na Donovaly. Naivne sme si mysleli, že jednoducho prídeme a ľahko najdeme vhodné ubytovanie. Keď sme neuspeli na Buloch, vrátili sme sa na overené miesta, a až po doporučení sme našli atartmán za 50 Eur/noc pre štyroch. A to už bolo 22:00 hod. Tak akurát skočiť ešte niekde na večeru. Dobre jedlo, pivko a nejaká ta borovička nám opäť vrátili dobru náladu.
To piatkové ráno 15.6.2012, sme sa zobúdzali do daždovej burôčky, ale len takej malej, čo sa hneď zaraz aj pominula.
Skoro ráno tak okolo 09:00 hod. sme už boli konečne všetci na mieste na Buloch a tak sme mohli vyraziť. Vzduch voňal po ďaždi a slnko sa odrážalo od nízkej oblačnosi a vytváralo tak nádherné scenérie okolitej prírody. Plný elánu sme pomerne hladko došli do Hiadeľského sedla, s meším oneskorením oproti plánovanému času.

Read More... | 5574 bytes more | 1 comment
Turistika : Letný prechod hrebeňom Nízkych Tatier 2012
Posted by Diego on 04-06-2012 09:00:00 (1614 reads)

Prvý deň expedicie "Letný prechod hrebeňom Nízkych Tatier" by sme začínali príchodom na Donovaly časť Bully, kde by sme mali prespať, tak aby sme skoro ráno mohli vyraziť na túru smerom na Chatu Ďurková.Predpokládaný ochod skupiny z Bratislavy by bol teda 14.Júna 2012 cca. o 16:00 hod. Do Babskej Bystrice by sme mali doraziť tak o dve hodiny. Auto by sme nechali u Palčiho a audobusom by sme sa vyviezli na Donovaly. Preddpokládaný príchod na Bully je tak okolo 19:00 hod.Prvý pochodový deň 15.Júna 2012 by sme vyrazili cca. o 08:00 hod. po červenej turistickej značke smerom na Ďurkovu. Z grafu je vidieť že prevýšenie je minimálne ale výpočet 8 hod. pochodu, z jediným zdrojom pitnej vody, je reálny.
Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov
Útulňa v Hriadeľskom sedle. 1102 mnm. Možnosť nudzového prenocovania s vlastným spacákom. Oficiálne miesto v národnom parku na táborenie a byvakovanie.

Read More... | 3209 bytes more | Comments?
Turistika : Rysy 2011 - rady do života
Posted by Vlado on 07-11-2011 22:50:00 (1145 reads)

O našom októbrovom výstupe na Rysy sa popísalo dosť. Predostieram zopár vlastných skúseností.
Počasie : Rozhodujúci faktor. V sobotu bolo zimné počasie, padal drobný sneh a fúkal vietor. Pocitová teplota - 13 stupňov Celzia. Pred cestou som si pozrel predpovede SHMU a inostrancov. Amíci boli presnejší. Záruka pohody je tlaková výš čiže azúrová obloha.
Výstroj : V mojom prípade som podcenil potrebu protisnehových návlekov na nohy. Mal som iba turistické bavlnené návleky made in ČSSR ale bolo mi to prda platné ako, hovorí Szakaloš. Sneh sa mi dostal do topánok, roztopil sa a bolo.
Tekutiny : V zime je najlepší teplý čaj v termoske. Dodo s Palom mali minerálnu vodu v PET flaši ale v tej zime sa z nej nedokázali napiť.
Mačky : Ak ich nemáte, nemusíte si ich kupovať. Požičajú vám ich aj v niektorých športových obchodoch.
Spojenie : Nepômôžu dymové signály mobilných operátorov. Ak máte partiu, ktorá sa rozdeľuje je lepšie mať tzv. občianske rádiostanice (CB). My sme sme so Szakalošom a Julom za nepriaznivého počasia prišli na Chatu pod Rysmi, kde sme mohli prespať a ráno vyraziť na Pik Lenina. Pretože, že ale sme neboli dohodnutí s Dodom a Palom, ktorí išli chytať ryby na Hincove pleso, radšej sme sa vrátili na chatu na Popradskom plese.
Elektrina : Moje baterky v zimnom počasí vystavené chladu stratili kapacitu tak mi ani vtáčik nevyletel z foťáku. Rezervné baterie skontrolujte, dobite a v zime noste na teplom mieste. A na dôvažok, nie na všetkých horských chatách je automaticky prístupná zásuvka na 230V/50Hz pre možnosť dobíjanie betérií, či použitie ponorného variča na prípravu čaju.

Comments?
Turistika : Zdolali sme Rysy na druhý pokus.
Posted by Diego on 17-10-2011 09:40:00 (1424 reads)

Prečo až na druhý pokus? V Sobotu 15.10.2011 sme sa zobudili do zasneženého rána preloženého snehovou fujavicou. Napriek tomu sme sa vydali cestou na Rysy, veď nakoniec pri Popradskom plese to vyzeralo celkom fajn a dúdali sme že sa počasie zlepší. Na razsertí nad Žabím potokom, sme sa ale rodeliti, a tak Dodo s Palim vyrazili smerom na Hincovo pleso a Ja a Julom sme pokračovali smer Rysy. Počasie sa ale nezlepšovalo a fujavica silnela. Pri Žabích plesách sme videli len tak tak pred seba. Žabie plesa boli zamrznuté, a iba ten žabí princ na kameni sa nam smial.Miestami sme strácali orientáciu a zakufrovali sme. Pred stenou s raťazmi, bolo pomerne vaľa ľadových plôch a tak sme obuli mačky. Úspešne a bez ryzika sme zdolali úsek s reťazmi a po snehovom poli sme nakoniec dorazili do tepla na Chate pod Rysami.
Vypili sme more čaju, aj nejaký ten tatranský, než sme trocha obschli. Vonku bola kosa ako kosa. Výstup na Rysy sme pre nepriaznivé počasie vzdali a rozhodli sme sa pre návrat na Chatu pri Popradskom plese.
A že počasie bolo naozaj hnusné je vidieť aj na niektorých fotkách.
A čo naší kamaráti, dodo a Palči pri Hincovom plese? Tiež zapásili s nepriazňou počasia a veternou smtšťou. Cestou späť sme našli na rescesti nad Žabím potokom dohodnuté znamenie, že už tadiaľto šli na chatu.Tak sme sa aj my poponáhľali na večeru a nejaké to pivko. Večer sme zaspávali s nádejou, že ráno snaď bude počasie privetivejšie. Ale plná miska fazuľovo guľašovej polievky na večeru nám ešte dĺho nedovolila zaspať. Ale biologické teplo je predsa len teplo. A na chladnej izbe to trochu hrialo ale aj smrdelo.
Dodo nás skoro ráno budil, ba priam vyháńal z postelí. A mal prečo. Vonku bola krásna obloha bez mráčku a bez vetra. Tlaková výš konečne bola na požadovanej úrovni a to veštilo krásny deň. A veru bol. Čo dodať. Tentokrát sme rázne vykročili smer Rysy. Už sme vedeli kadiaľ ísť, aj ako dĺhho to trvá, a tak sme si mohli dopriať aj menšie prestávky na občerstvenie či fotografovanie. Len tak sme minuli ráycestie nad Žabím potokom a zastavili sme sa až na Žabích plesách, po necelej hodinke. Nad žabími plesami sme už boli v pásme, kde slniečko pripekalo a pekne nás hrialo. To sa potom krásne šľapalo. Hravo sme zdolali stenu s reťazmi, aj Dodo. Upútal nas menší ľadopad, tesne pod chatou pod Rysami. Majestátny Satan tienil slnečné luče a krásne štíhla Veľká kopka na druhej strane Mengusovskej doliny akoby nám ukázovala smer. Tu sa nám po prvykrát ukázali aj Rysy.Konečne sme dorazili na chatu pod Rysami. Samozrejme že sme nemohli nevidieť a niektorí aj nepoužiť najvyšie položenú kadibudku, s najkrajším výhľadom do Mengusovskej doliny so Žabími plesami a majestátnym Satanom. Krásny je tiež pohľad na Vysokú z chaty.

Nemal som ešte dostatok času na publikovanie fotiek z výstupu na Rysy, a bolo by škoda ich nevidieť a tak aspoň niečo z Palčiho prezentácie z Vimea, ďalej.Read More... | 3965 bytes more | 1 comment
Turistika : Výstup na rysy - 14. - 16.X.2011
Posted by Diego on 26-09-2011 13:50:00 (2040 reads)


Septembrový výstup na Rysy
Termín: 15.10.2011 za predpokladu priaznivého počasia
Pohorie: Vysoké Tatry
Nadmorská výška
-min: 1510 m n. m. Chata pri popradskom plese - Štart tury
-max: 2499 m n. m. Rysy Dosiahnutie vrchola
Prevýšenia
-stúpanie: 1011m -klesanie: 1011m
Vzdialenosť: 11,6 km - Čas túry: 4,46 hod.
Obtiažnosť: Túra je vzhľadom na štart z Chaty pri Popradskom plese časovo nenáročná, avšak svojím výškovým prevyšením najmä v závere výstupu náročná. Vzhľadom na čerstvo napádaný sneh doporučujeme teplejšiu výstroj, mačky a cepiny.


Read More... | 5844 bytes more | 2 comments
Turistika : Baranec 2184 mnm-príprava na rysy
Posted by Pavel on 07-08-2011 17:20:00 (1012 reads)

Chlapci- bol som 6.8.2011 na Baranci 2184mnm -záp. Tatry.
Vyšiel som aj s kŕčom v nohe, takže sa teším na RYSY !!

Tu obrazky z túrky:
http://www.vimeo.com/27399875

Pavel
http://kamarati.blogspot.com/
********************************************************

Read More... | 1 comment
Turistika : Ako sme zdolali Kriváň
Posted by Vlado on 02-11-2010 23:30:00 (2044 reads)

Kriváň (2494 m n.v.) národný symbol Slovákov, je osobitý svojím vzhľadom a výhľadom len pri dobrom počasí. Relatívne je dobre dostupný z dvoch strán z Podbanského od Troch studničiek a od Štrbského plesa. Prevýšenie od Troch studničiek je vyše 1 100 m.

Read More... | 4368 bytes more | 1 comment
Turistika : Výstup na Tatranský Kriváň 23.Septembra 2010
Posted by Diego on 20-09-2010 13:40:00 (2055 reads)

Septembrový výstup na Tatranský Kriváň
Termín: 23.09.2010
Pohorie: Vysoké Tatry
Nadmorská výška
max: 2494 m n. m.
min: 1140 m n. m.
Prevýšenia
stúpanie: 1435 m
klesanie: 1435 m
Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov
TRASA:
Tri studničky - Grúnik - pod Kriváňom - Kriváň a späť na Tri Studničny, ale trasu sme mierne modifikovali tak že sme išli dole až na rascestie xxx a potom okolo Jamského plesa.
Časový rozvrh:
Tri studničky - pod Kriváňom 2 1/2 hod. - Kriváň 1/2 hod.
Vzdialenosť 12 km
Náročnosť: 3

Ráno nás privítalo krásne počasie, dobrá nálada a tak sme po miernom blúdení vyrazili z Parkoviska pri Troch Studničkách smer Kriváň. Skutočne cesta bola zo začiatku trochu jednotvárna až nudná. Až po výstupe na Piehybu sa nám konečne naskytol pohľad na Kriváň v jeho celej kráse. Výstup začal prakticky až tu. S neustálym výhľadom na jeho veličenstvo Kriváň sme sa vyšplhali až po rázcestie pod Kriváňom.

Read More... | 1769 bytes more | Comments?
Turistika : Z hrebienka cez Teryho chatu na Zbojnícku chatu, Sliezsky dom a na hrebienok
Posted by Diego on 09-09-2010 13:20:00 (732 reads)

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov

Read More... | 623 bytes more | Comments?
Turistika : Letný prechod Veľkou Fatrou
Posted by Diego on 22-07-2010 16:40:00 (5390 reads)

Letný prechod Veľkou Fatrou začínal presne podľa plánu.Teda nie úplne podľa plánu. Mali sme mierný časový posun. Ale pekne pomaly od začiatku.
Naším plánom bolo prísť na Horský hotel Kráľová Studňa v piatok 2.7.2010 pred zotmením, tak aby sme tu mohli prenocovať a zrána sa vydať na ďalšiu etapu. Mali sme pred sebou predĺžený výkend až do 5.7.2010.
Na Kráľovú studňu sa da dostať z Bystrice, alebo lepšie povedané z Harmanca troma značkovanými trasami.

- po červenej trase z Malého Šturca(890): cez Krásny kopec a Košarisko na Horský hotel Kráľová studňa (1270) 10.2 km, celkom za 2:46 hod.

- po zelenej trase, od Harmeneckej Jaskyne (605), až po rascestie na Krásnom kopci kde sa zelená trasa napája na červenú značku, potom ďalej na košarisko a na Kráľovú studňu.(1270)10.2 km,celkom 3:01 hod.

- po žltej trase, z Dolného Harmenca (605), cez Bogoty a priamo až na Kráľovú studňu.(1270)12 km,celkom 3:20hod.

Samozrejme sme si vybrali tú najdlhšiu žltú trasu. Keďže sme vyrazili na pochod o 19:00 hod. po zrýchlenom pochode sme dorazili na Hotel Kráľová studňa niečo pred 22:00 hod.
Nočný pochod lesom s čelovkami, pri cenganí roľničiek a s poplašňakom v ruke na odháňanie medveďov nam dal riadne zabrať no nakoniec sme šťastne dozazili na Kráľovú Studňu. Teplý guláš, mimochodom výborný, studené pivo a borovička boli pre nás ako balzám na ubolenú dušu.

Read More... | 7683 bytes more | 1 comment
Turistika : Výstup na Kriváň
Posted by Diego on 18-09-2009 14:00:00 (3361 reads)

Open in new windowVýstup na Kriváň (2495 m.n.m)
Termín: 09.10.2009
TRASA: Tri studničky - pod Kriváňom - Kriváň - pod Kriváňom - Jamské pleso - a späť na Tri studničky 6 hod)
Časový rozvrh: Tri studničky - pod Kriváňom 2 1/2 hod. - Kriváň 1/2 hod. - pod Kriváňom 1/2 hod. - Jamské pleso 1 1/2 hod. - Tri studničky 1 hod. Viac informácií najdete ďalej.
Mobil na ubytovanie rezervované:
chatárku: p. Štanzelová, mobil 0903987628.

Read More... | 5312 bytes more | Comments?
(1) 2 »